Zaloguj się, aby obserwować  
Obserwujący 0
.Devil

[ Detaliczny Poradnik ] Czyszczenie Cache Pamięci Ram.

2 posty w tym temacie

Wiele ludzi w sumie nawet o tym nie myśli. Lecz od czasu do czasu jest to przydatne. Nowsze zestawy komputerowe mają wbudowaną funkcję czyszczenia ramu automatycznie, aczkolwiek większość niestety nie. Czyszczenie ramu oczywiście jest plusem dla naszego komputera. Nie jest to spora różnica w wydajności, lecz zawsze to jakieś odciążenie dla komputerów.

 

Zapewne wielu ciekawskich zastanawia się, dlaczego wchodząc w Menadżera zadań, nasz dostępny ram jest lekko lub nawet bardzo zaniżony. Sam system oczywiście pobiera mniejszą część pamięci ram aby sam system działał sprawnie, podobnie jak każda otworzona przez nas aplikacja, aczkolwiek ram również posiada swoją pamięć podręczną (cache) którą może nie należy, ale powinno się czyścić.

 

W tym krótkim poradniku pokażę Wam bardzo prosty i szybki sposób na czyszczenie naszej pamięci podręcznej ram (cache)

 

(opcjonalne) Pierwszą czynnością, którą wykonamy, to sprawdzenie naszej pamięci ogólnej, używanej i dostępnej. Aby to zrobić, klikamy prawym przyciskiem myszy na nasz pasek start, następnie "Menadżer Zadań (Task Manager

 

1.png.5071e50195f5abe90346d074b0baccc2.png

Tutaj głównie interesuje nas Pamięć Fizyczna (MB) (Physical Memory (MB)) którą znajdziemy zaraz po otworzeniu naszego Menadżera Zadań, u dołu aplikacji. W spoilerze znajdziecie zdjęcie, które przedstawia nam sekcje, które Nas interesują.

A. Pole przedstawia naszą obecną wartość pamięci RAM zainicjowaną przez system bios.

B. Zaś te, przedstawia ile pamięci RAM jest przechowywane w pamięci podręcznej, która jest obecnie używana(pamięć podręczna również jest używana do zabezpieczenia przed utratą projektu przy nagłej awarii programu, przykładem tego jest Photoshop. Jeżeli opcja pamięci podręcznej jest włączona, w przypadku crasha programu, ponowne uruchomienie przywróci nasz projekt z przed np 5 minut (możliwość modyfikacji)

C. Owe pole przedstawia nam ilość pamięci podręcznej (cache) która jest zapisana, ale w obecnej chwili nie jest używana - tego będziemy się głównie pozbywać

 

2.png.dcb9153baafc72fb92df2f9851ca1d1f.png

 

Kolejnym krokiem będzie użycie już istniejącego pliku w systemie Windows 7, który pozwoli nam na utworzenie skrótu, którym będziemy posiadali możliwość czyszczenia pamięci podręcznej jednym kliknięciem. Aby tego dokonać, tworzymy na pulpicie, lub gdziekolwiek chcecie Skrót, tak jak jest to przedstawione na poniższej ilustracji.

 

3.png.3ef28c994088b066a510d69cb903c9a6.png

Po naciśnięciu, pojawi się aplikacja, w której jesteśmy proszeniu o wprowadzenia ścieżki do pliku, który nasz skrót ma otwierać. W tym oknie wklejamy ową ścieżkę, tak jak jest to zaprezentowane na ilustracji:

Wersja 32 Bit: %windir%\system32\rundll32.exe advapi32.dll,ProcessIdleTasks

Wersja 64 Bit: %windir%\SysWOW64\rundll32.exe advapi32.dll,ProcessIdleTasks

 

4.png.e48edec121a878b5e6d304def929af78.png

Następnie klikamy przycisk 'Dalej' (Next)

W kolejnym oknie zostaniemy poproszeni o nadanie nazwy dla naszego skrótu. Tutaj wpisujemy cokolwiek chcemy. W moim przypadku będzie to 'Czyszczenie Cache RAM'

 

5.png.211bb3ffab5404dea246468172eeb615.png

Ostatnim krokiem jest zatwierdzenie i zakończenie tworzenia naszego nowego skrótu, poprzez kliknięcie przycisku Zakończ(Finish)

Po poprawnym wykonaniu wszystkich poprzednich kroków, powinniśmy zastać nową ikonę skrótu na naszym pulpicie/folderze (w zależności gdzie ją tworzyliście)

 

7.png.387306ae168d06a62e992699c3bf0560.png

Ostatnim krokiem jest samo otworzenie ikony podwójnie na nią klikając. Po uruchomieniu nie powinno nam nic wyskakiwać, komputer powinien pomyśleć i nic dalej nie robić, wtedy wiemy, że wszystko działa sprawnie. Aby efekty były widoczne, czasami jest wymagany reboot maszyny.

 

Poradnik (tekst & ilustracje) wykonane przez .Devil

Dla ZabijamBoLubię. Zakazuje się kopiowania i rozprowadzania

dla własnych korzyści.

 

 

Edytowano przez .Devil
1 osoba lubi to

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  
Obserwujący 0